Rubriky

Nejnovější komentáře

  Electronica 2: The Heart of Noise

  Není to tak dávno, co vyšlo nové album Jeana Michela Jarrea nazvané Electronica 2: The Heart of Noise.

  Tentokrát jsem netápal tak jako u prvního dílu a okamžitě zalovil v databázi Google Play Music. Album tam bylo k dispozici hned v den vydání. První poslech jsem provedl klasicky (pro mne): přeskakováním a zkoušením prostřední částí stop, o čem která vlastně bude. Taky bylo nutné otevřít vedle v okně ještě wikipedii, abych věděl s kým tu kterou skladbu nahrál. První poslech tedy nedopadl moc dobře a obával jsem se podobného debaklu, jako v případě jedničky. Tam se mi ostatně líbila snad opravdu jen skladba Stardust, kterou JMJ nahrál s Arminem van Buurenem. O poznání lepší výsledek však přinesl druhý, o dost důkladnější poslech.

  První skladbu nahrál JMJ s Erwanem Castexem alias Rone. Přiznám se, že toto jméno je mi úplně cizí, jakožto většina spolupracovníků. Skladba je pomalejší, má dlouhý nástup a skvělé finále. Druhá, kterou JMJ nahrál sám, navazuje na tu první, začátek je tak agresivnější, pak přicxhází taková svižnější downtempovka a je to celkově příjemné. Kdyby se celé album neslo na stejné vlně jako tyto dvě skladby, bylo by úplně dokonalé. Ale k celkovému hodnocení až na konec.

  Brick England, skladba nahraná s Pet Shop Boys (jména v tabulce dole). Nemohu si pomoct, čekal jsem víc a abych se přiznal, na PSB mi víc sedí skladba číslo 5. Tohle je první celkem velké zklamání, skladba jako taková není špatná, ale neuchvátí.

  These Creatures s Julií Holter je vcelku zajímavá, docela mi připomíná tvorbu Enyi, byť se toto nese na té elektronické vlně. Je to ale stejné jako u Brick England, neurazí ani neuchvátí.

  As One s Primal Scream je další mou oblíbenou skladbou. Celkem pomalý nástup s mým oblíbeným zvukem (nevím co je to za nástroj či zvuk, často je užit v soundtracku 60 sekund) je pak docela rychle vystřídán rychlým tempem. Přechod je typický pro PSB nebo Erasure, proto jsem psal, že o té podobnosti. A celkově mi skladba připomíná tvorbu Erasure, byť poněkud povědomý nápěv už tak nepůsobí.

  Nyní už letem světem, protože zbytek mi už opravdu sluchu nelahodí. Here For You s Garym Numanem mi jako neznalému přijde dost podobná tvorbě Depeche Mode, alespoň jak v omezené míře ji znám. Electrees s Hansem Zimmerem je pěkná orchestrálka, kde jsou slyšet klasické syntézy známé z Oxygene 7-13. Skladba nepůsobí špatně, druhá část mi přijde dost Tronovská. Melodie je ale nicneříkající a celé je to takové ponuré a ospalé. Zmíním ještě Exit, nahraný s Edwardem Snowdenem. Jeho účast byla založena asi spíše na tom namluvení jakéhosi monologu, takže mohu předpokládat, že hudbu si odpracoval sám JMJ. Hudba je svižnější, celkově je to dost agresivní, mnohem víc než třeba Teo and tea. Další skladbou, která stojí za zmínku je Circus s Siriusmem. Je to taková příjemná electro funky skladba, dost připomínající styl Röyksopp kombinovaný s Duft Punk. I tato sklada se mi dost líbí.

  Co napsat o zbytku? The Architect s Jeffem Millsem, stylově podobné soundtrucku ke hře Lotus III. Svižná, celkem melodická. Swipe to the Right se Cyndi Lauper je takový podivný pokus o electro pop, podle mne poněkud nepovedený. Zase není to úplně špatné, ale vždycky to rád přeskočím. Falling Down je celkem fajn, ale jakožto milovník orchestrálek nějak nedocením ty zpívané partie. No a The Heart of Noise (The Origin) je vlastně dokončením druhé skladby.

  Celkově hodnotím album kladně, přesto mám pocit, že spoluprací JMJ s jinými autory se vytvářejí kompromisy a originalita všech zúčastněných mizí. Stále je pro mne posledním povedeným albem od JMJ Téo & Téa.

  1. „The Heart of Noise, Pt. 1“ (with Rone) Jarre, Erwan Castex 4:26
  2. „The Heart of Noise, Pt. 2“ Jarre 4:10
  3. „Brick England“ (with Pet Shop Boys) Jarre, Neil Tennant, Chris Lowe 4:01
  4. „These Creatures“ (with Julia Holter) Jarre, Julia Holter 3:40
  5. „As One“ (with Primal Scream) Jarre, Andrew Innes, Bobby Gillespie, Robert Young 3:58
  6. „Here For You“ (with Gary Numan) Jarre, Gary Numan 3:59
  7. „Electrees“ (with Hans Zimmer) Jarre, Hans Zimmer 4:10
  8. „Exit“ (with Edward Snowden) Jarre 6:19
  9. „What You Want“ (with Peaches) Jarre, Merrill Nisker 3:27
  10. „Gisele“ (with Sebastien Tellier) Jarre, Sebastien Tellier 3:43
  11. „Switch on Leon“ (with The Orb) Jarre, Alex Paterson, Thomas Fehlmann 4:43
  12. „Circus“ (with Siriusmo) Jarre, Moritz Friedrich 3:09
  13. „Why This, Why That and Why“ (with Yello) Jarre, Dieter Meier, Boris Blank 3:58
  14. „The Architect“ (with Jeff Mills) Jarre, Jeff Mills 4:43
  15. „Swipe to the Right“ (with Cyndi Lauper) Jarre, Cyndi Lauper, Carmen Cacciatore 4:54
  16. „Walking the Mile“ (with Christophe) Jarre, Daniel Bevilacqua 4:52
  17. „Falling Down“ Jarre 3:23
  18. „The Heart of Noise (The Origin)“ Jarre 2:39


  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..